بیماریهای خود_ایمنی چیست؟

چند وقتی است که با بیماران بسیار متنوعی سروکار دارم اسامی آنها بسیار متعدد است و شخصا حتی نام خیلی از آنها را نشنیده بودم!

مجبورم برای درمانگری اطلاعاتی از آنها کسب کنم و سپس وارد فرایند درمان شوم. اما نکته جالب توجه این بود که قریب به ۷۰% بیمارانی که رجوع کرده بودند دچار بیماری های خود ایمنی (Self-Immune or Autoimmune) بودند و متاسفانه بیماری های خودایمنی در خانمها به مراتب بیشتر از آقایان دیده میشود.

یکی از علتهای اساسی آن “سردی” است! آری سردی

در طب سنتی همواره پرهیز از سردی توصیه شده به این دلیل که مزاج به سمت بلغم و سودا میل میکند و چنانچه زمینه های روحی در فرد اماده باشد (یا آماده شود) شخص مستعد بیماری های خود ایمنی خواهد شد.

بطور آماری طبع خانمها بسیار سردتر از آقایان است و لذا این استعداد در آنها بیشتر است. اما راه حل چیست؟

اول مراقبت بر خوردن و نوشیدن

دوم پرهیز از تنشهای دائمی و اضطراب

قطعا مورد اول به اختیار خودمان قابل کنترل است اما برای مورد دوم، درمانهای انرژیک بسیار کارآ عمل میکنند و عمدتا با موفقیت روبرو هستند.

در یک بیماری خود_ایمنی، سیستم ایمنی به اشتباه به بدن شما حمله می کند! سیستم ایمنی به طور معمول بدن را، در برابر میکروب ها مانند باکتری ها و ویروس ها محافظت می کند. هنگامی که این مهاجمان خارجی را حس می کند، یک ارتش سلول های جنگنده را برای حمله به آنها ارسال می کند.

به طور معمول، سیستم ایمنی می تواند تفاوت بین سلول های خارجی و سلول های خود را درک کند.

در یک بیماری خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن، بخشی از بدن شما، مانند عضلات یا پوست را به عنوان موجودی خارجی اشتباه می گیرد. در این زمان، پروتئین هایی به نام Autoantibodies آزاد میشوند که به سلول های سالم حمله میکنند.

برخی بیماریهای خودایمنی فقط یک عضو را هدف قرار می دهند. دیابت نوع ۱ به لوزالمعده آسیب می رساند. بیماری های دیگر مانند لوپوس بر تمام بدن تاثیر می گذارد.

سردی ها نه تنها بر سیستم ایمنی بلکه بر اعصاب و روان هم تاثیر بدی میگذارند. لذا انسانهای سرد مزاج عمدتا عصبی/ مضطرب/ افسرده و دارای مشکلات متعدد گوارشی و کلیوی هستند و همین عوارض باز سیستم ایمنی را ضعیف تر میکند و این چرخه بسته و خطرناک نهایتا مولد یک بیماری صعب العلاج و‌گاه لاعلاج خواهد شد.

در ادامه برخی ازین بیماری ها فهرست خواهند شد.

درباره نویسنده مشاهده تمام پستها

خودآرامی نوین

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *